Детальний Аналіз «Ти знаєш, що ти – людина» Симоненко

ПАСПОРТ ТВОРУ
Рід літератури: лірика.
Жанр: ліричний вірш.
Тема: роздуми письменника про швидкоплинність життя, протягом якого кожний повинен встигнути якомога більше, зробити добрі справи.
Ідея: утвердження думки про неповторність кожної людини; заклик раціонально використовувати час, відведений на життя, поспішати жити.
Віршовий розмір: шестистопний ямб.
Художньо-стильові особливості: Повтори: Усмішка твоя — єдина, Мука твоя — єдина, Очі твої — одні.
Риторичні запитання: «Ти знаєш, що ти — людина?», «Ти знаєш про це чи ні?»
Риторичний оклик: «Гляди ж не проспи!»
Епітети: «люди — добрі, ласкаві й злі», «усмішка, мука — єдина».

ТИ ЗНАЄШ, ЩО ТИ — ЛЮДИНА?

Вірш «ТИ ЗНАЄШ, ЩО ТИ — ЛЮДИНА…» входить до збірки «Земне тяжіння». У ньому В. Симоненко очищує від бруду, підносить з болота розтоптану в роки сталінського свавілля люд­ську гідність. Наче нічого нового, невідомого читачеві не говорить поет. Але він здатний перевер­нути душу, примушує замислитися над таким простим і водночас складним запитанням:

Ти знаєш, що ти — людина?
Ти знаєш про це чи ні?

Поезія має глибокий філософський підтекст. Людина повинна знати, що вона не бездушний гвинтик. Саме людина створює цей світ, і вона має про це пам’ятати, шанувати свою гідність. Вона повинна усвідомлювати, що має право на свободу, на визнання своєї людської гідності, на можли­вість жить так, як вона хоче, і, звичайно, право на щастя. Людина — це цілий світ. Вона особлива, неповторна особистість:

Усмішка твоя — єдина,
Мука твоя — єдина, Очі твої — одні.

Вірш спонукає замислитись кожного: чи так я живу? Чи гідний я високого імені Людини? Що слід зробити, аби залишити по собі добру пам’ять, бо ж

Завтра на цій землі
Інші ходитимуть люди,
Інші кохатимуть люди…

А сьогодні все — озера, гаї, степи — для тебе. Отож проживи життя гідно, достойно Людини, передай нащадкам те, що отримав у спадок від пращурів. На такі роздуми наводить вірш. Людина повинна відчути власну значущість, власну гідність на цьому світі.

 

Бібліотека української літератури

7 років ago

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *